İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) üyelerine yönelik olarak "6'ncı İSEDAK Sermaye Piyasası Düzenleyicileri Forumu" 31 Ekim 2017 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ev sahipliğinde, Le Meridien Hotel, Etiler’de düzenlendi. Forum; Arnavutluk, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Kuveyt, Ürdün ve Türkiye’den yetkili otoritelerin temsilcileri ile birlikte İİT İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi ve İSEDAK Koordinasyon Bürosu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İSEDAK Sermaye Piyasası Düzenleyicileri Forumu, 25 ve 26’ncı İSEDAK Genel Kurul toplantılarındaki çağrılar doğrultusunda, 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen "İSEDAK Sermaye Piyasaları Düzenleyici Kuruluşları Konferans ve Yuvarlak Masa Toplantısı"nda kurulmuştur. Forum kurulduğundan bu yana, Forum Sekretaryası ve Başkanlığı SPK tarafından yürütülmektedir. Forum’un temel amacı; İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerde sermaye piyasası alanındaki düzenleyici otoritelerin idari kapasitelerinin artırılması, sermaye piyasalarının gelişimi ve muhtemel işbirliği alanlarında üye ülke otoriteleri arasında görüş ve düşüncelerin paylaşılmasının sağlanmasıdır.

SPK Başkan Yardımcısı Bora ORUÇ ve İSEDAK Koordinasyon Bürosu Direktörü Selçuk KOÇ’un açılış konuşmaları ile başlayan Forum’da, “Piyasa Gelişimi” ve “Finansal Okuryazarlık”, Çalışma Gruplarının, 2017 yılı içerisinde gerçekleştirdikleri, İİT ülkelerinde sermaye piyasası altyapıları anket ve raporu ile finansal okuryazarlık faaliyetlerini derleyen bir yayın için gerçekleştirdikleri çalışmalar katılımcılara sunulmuştur.

2018 yılı için çalışma planını da değerlendiren Forum üyeleri, İSEDAK Sermaye Piyasası Düzenleyicileri Forumu Başkanlığı için yapılan seçim gündem maddesine ilişkin olarak, Sermaye Piyasası Kurulu yeniden Forum Başkanlığı’na seçilmiştir.

“İSEDAK Sermaye Piyasası Düzenleyicileri Forumu”na ve toplantıya ilişkin bilgilere  http://www.comceccmr.org/  uzantılı internet sitesinden ulaşılması mümkündür.

Kamuoyuna duyurulur.