Sermaye Piyasası Kurulu’nun katkılarıyla, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen Portföy Yönetimi Sektörünün 100 milyar TL’ye ulaşmasının ve Türkiye Ekonomisine katkısının vurgulanacağı etkinlik 8 Aralık 2015’te Grand Hyatt İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

Etkinlikte Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet ŞİMŞEK, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Sayın Dr. Vahdettin ERTAŞ, Borsa İstanbul Genel Müdürü Sayın Tuncay DİNÇ ve TKYD Başkanı Sayın Dr. Alp KELER konuşmacı olarak yer alacaklardır.

Portföy yönetimi sektörünün gelişimi ve Türkiye ekonomisine katkısı üzerinde durulacak etkinlikte ayrıca, Türkiye’de yatırımcılara tüm dağıtım kanallarından Yatırım Fonu alım-satım imkânı sağlayan Türkiye Elektronik Fon Alım-Satım Platformu’nun (TEFAS) tanıtım filmi sunulacak, sektörün bu büyüklüğe ulaşmasında katkı sağlayan kurumlara çeşitli ödüller verilecektir.

Türkiye’de Yatırım Fonları, Emeklilik Fonları, Özel Portföy Yönetimi ve Uluslararası Fon Yönetimi alanında hizmet sağlayan sektör, Kasım ayı içerisinde 100 Milyar TL büyüklüğe ulaşmıştır. Özellikle 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile küresel standartlara ulaşılması, Bireysel Emeklilikte devlet katkısının gelmesi ve yeni ürünlerin kazandırılması ile sektördeki büyüme son yıllarda ivme kazanmıştır. Bu büyüklük ile sektör, Türkiye GSYIH’nın yaklaşık %5’ine ulaşmıştır. Bu oranın önümüzdeki dönemde giderek artması ve birçok gelişmekte olan ülkede olduğu gibi %20’ler seviyesine ulaşması hedeflenmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.