Sermaye Piyasası Kurulu Başkan ve Üyeleri Belli Oldu

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına Bakanlar Kurulu Kararı ile Dr. Vahdettin ERTAŞ Getirildi
 
 
6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 30.12.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Sermaye Piyasası Kurulu’nun yeni başkan ve üyeleri de bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile  belirlendi. İlgili Karar'la Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanlığı'na Dr. Vahdettin ERTAŞ, Kurul Üyeliklerine ise Bekir Sıtkı ŞAFAK, Bülent GÖKREM, Prof. Dr. Nurullah GENÇ, Birol KÜLE, Himmet KARADAĞ, ve Murat KOÇ atandı.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına atanan Dr. Vahdettin ERTAŞ 1964 yılında Tokat’ın Artova ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme  Bölümü'nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde işletme yüksek lisansını, İngiltere’de Lancaster Üniversitesi’nde Master of Business Administration (MBA) programını, 2012 yılında da Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde doktora programını tamamladı.

1987 yılında Uzman Yardımcısı olarak girdiği Sermaye Piyasası Kurulu’nda SPK Uzmanı, Daire Başkanı ve 2007 yılından bu yana da Kurul Üyesi olarak görev yaptı.

ERTAŞ, 2003-2005 yılları arasında Vergi Konseyi Üyeliği ve Doğal Afetler Sigortası Kurumu (DASK) yönetim Kurulu Üyeliği, 2005-2006 yılları arasında ise İstanbul Altın Borsası Başkanvekili görevlerinde bulundu. ERTAŞ, evli ve iki çocuk babası.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkan ve Üyeleri 6362 sayılı Kanun gereği, Yargıtay’da  bugün yapacakları yemin töreninin ardından göreve başlayacaklardır.

Kamuoyuna duyurulur.