Sermaye Piyasası Kurulu ve ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu Arasında ‘Düzenleyici Diyalog' Anlaşması İmzalandı

 

22.07.2011

Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yakın dönemde ekonomik ve ticari işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla, "Türkiye-ABD Stratejik Ekonomik ve Ticari İşbirliği Çerçevesi" oluşturulmuştur.  Bu amaç doğrultusunda, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (U.S. Securities and Exchange Commission/SEC) arasında iki ülke "sermaye piyasalarında işbirliği" ve "İstanbul Uluslararası Finans Merkezi" başlıklarında işbirliği imkânlarının geliştirilmesi için bir süredir ortak çalışmalar yürütülmektedir. 

Bu çerçevede yapılan görüşmeler sonucunda SPK ve SEC arasında iki taraflı "Düzenleyici Diyalog" olarak adlandırılan bir resmi işbirliği mekanizması kurulmasına karar verilmiştir.  Bu karar 21 Temmuz 2011 tarihinde (dün) hayata geçirilerek Kurulumuz Başkanı Sn. Prof. Dr. Vedat AKGİRAY ve SEC Başkanı Sn. Mary SCHAPIRO tarafından SEC'in Washington D.C.'deki genel merkezinde bir "görev tanım belgesi" imzalanmıştır. 

SPK ve SEC arasında oluşturulan "Düzenleyici Diyalog" ile her iki ülkenin sermaye piyasalarında, yatırımcının korunması ile Türkiye ve ABD arasındaki sınır ötesi menkul kıymet faaliyetlerinin artırılması hedeflenmekte ve bu amaçla, "düzenleme", "denetim" ve "eğitim" alanlarında işbirliği yapılması planlanmaktadır. Söz konusu Diyaloğun başta Kurulumuzun idari kapasitesine, uluslararası etkinliğine ve İstanbul Uluslararası Finans Merkezi çalışmalarına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu daha önce Çin, Hindistan, Kore, Japonya ve Avrupa Birliği menkul kıymet otoriteleri ile işbirliği mekanizması başlatmış olup, söz konusu işbirliği ülkemizin bulunduğu coğrafyada ilk olacaktır.

Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulu ile SEC arasında İstanbul'da 2008 yılından bu yana sürekli olarak düzenlenen bölgesel eğitim seminerlerine bugüne kadar 30 ülkeden toplam 575 kişi iştirak etmiş olup, katılımcılara her iki kurum uzmanları tarafından sermaye piyasası mevzuatı hakkında teorik ve pratik bilgiler verilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur.