SPK
26 Mayıs 2011 

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB),  Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB), İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank), Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM)  taraf olduğu "işbirliği protokolü", 26 Mayıs 2011 tarihinde imzalandı.

İşbirliği protokolü imza töreni; SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray, İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, TSPAKB Başkanı Attila Köksal, Takasbank Genel Müdürü Dr. Emin Server Çatana ve MKK Genel Müdürü Doç. Dr. Yakup Ergincan'ın katılımlarıyla Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirildi.

SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray, imza töreninde yaptığı konuşmada, TİM'e üye ihracatçı firmalarında toplamda 2023 yılı için 500 milyar dolar hedeflediğini, bu noktaya ulaşabilmek için sermaye piyasalarından yararlanma noktasında işbirliğine gidilmesinin  önemli bir adım olduğunu söyledi.

İhracatçı firmaların yurtdışında özellikle fiyat açısından rekabetçi bir pazarda mücadele verdiklerini ifade eden Akgiray, sermaye piyasalarının klasik finansman yöntemlerine  göre ucuz maliyet yönüyle uluslar arası düzeyde avantaj sunabileceğini ifade etti.

Akgiray, firmaların sermaye piyasalarında doğru mekanizmaları kullanmaları halinde halka arz yoluyla sermaye tabanların güçlendirebileceklerine, VOB'da işlem gören sözleşmelerle pozisyon alarak kur riskini elimine edebileceklerine dikkat çekti.

İşbirliği protokolü kapsamında; ihracatçı firmaların sermaye piyasasının imkanlarından daha geniş ölçüde yararlanan, rekabetçi, iyi yönetilen, halka arza uygun ve kurumsal yönetim ilkelerini benimseyen bir yapıya kavuşturulması için bilgilendirici ve yol gösterici eğitim ve seminer faaliyetleri gerçekleştirilecek.