SPK 

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından sermaye piyasalarını tanıtmak ve eğitim çağındaki gençlerden başlayarak, tasarruf ve yatırım bilinci oluşturmak için Türkiye genelinde faaliyetler sürdürülüyor. Bu çerçevede, üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri'nde okuyan öğrencilere yönelik olarak finansal okuryazarlık seviyelerinin arttırılması amacı ile çeşitli etkinlikler başlatıldı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) ile birlikte SPK tarafından Türkiye genelinde 28 ayrı üniversitede seminerler düzenleniyor. Bugüne kadar Tokat, Karaman, Denizli, Bolu, Bursa, Kayseri ve Adana’da bulunan 7 üniversitede verilen seminerlerde üniversite öğrencilerinin yoğun katılımı ile karşılaşıldı. Bu etkinliklerde sermaye piyasaları, sermaye piyasası kurumları, sermaye piyasası faaliyetleri ile sermaye piyasası kurumlarındaki staj ve iş imkânları hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

SPK, İMKB ve TSPAKB uzmanları tarafından verilen seminerlerde, seminere katılan ve dağıtılan anketleri dolduran öğrenciler arasında çekilişle, SPK ve İMKB tarafından öğrencilere kurumlarda staj imkanı ve TSPAKB tarafından ise bir kişiye lisanslama eğitimi verilecek. Üniversite seminerlerinin tarihleri ve yapılacağı yere ilişkin detaylı bilgiler, SPK’nın yatırımcı web sitesinde (www.yatirimyapiyorum.gov.tr), SPK tarafından hazırlanan ‘Yatırım Yapıyorum’ Facebook sayfasında ve İMKB ile TSPAKB web sitesi adreslerinden duyurulmaktadır.

Bu çerçevede, 17 Mart 2011 Perşembe günü Eskişehir Ticaret Odası’nda saat 09:30’da düzenlenecek Halka Arz toplantısının ardından, Anadolu Üniversitesi’nde saat 14:00’de Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat AKGİRAY’ın da katılımı ile üniversite öğrencilerine yönelik bir bilgilendirme semineri düzenlenecektir.

Öte yandan; SPK, İMKB ve TSPAKB tarafından programa alınan tüm üniversiteler ve bulunduğu illere ilişkin ayrıntılı bilgiler ekte yer almaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

ÜNİVERSİTEİL
Dokuz Eylül Üniversitesiİzmir
Karaelmas ÜniversitesiZonguldak
Çukurova ÜniversitesiAdana
Karadeniz Teknik ÜniversitesiTrabzon
Abant İzzet Baysal ÜniversitesiBolu
Erciyes Üniversitesi Kayseri
Hitit ÜniversitesiÇorum
Sakarya ÜniversitesiSakarya
Süleyman Demirel ÜniversitesiIsparta
Cumhuriyet ÜniversitesiSivas
Dumlupınar ÜniversitesiKütahya
Dicle ÜniversitesiDiyarbakır
Muğla ÜniversitesiMuğla
İnönü ÜniversitesiMalatya
Akdeniz ÜniversitesiAntalya
Ege Üniversitesiİzmir
Uludağ ÜniversitesiBursa
Atatürk ÜniversitesiErzurum
Anadolu Üniversitesi  Eskişehir
Kocatepe ÜniversitesiAfyon
Kırıkkale ÜniversitesiKırıkkale
Selçuk ÜniversitesiKonya
Gazi Osmanpaşa ÜniversitesiTokat
Bozok ÜniversitesiYozgat
Karamanoğlu Mehmet Bey ÜniversitesiKaraman
Pamukkale ÜniversitesiDenizli
Kafkas Üniversitesi Kars
100. Yıl Üniversitesi Van