Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Sayın Vedat Akgiray, Kurul üyeleri, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Vadeli İşlemler Borsası (VOB) ve İMKB Takas ve Saklama Bankası'nın (Takasbank) üst düzey yönetici ve başkanlarıyla birlikte 20-21 Nisan 2010 tarihlerinde Malezya sermaye piyasalarına resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Söz konusu ziyaret sırasında Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu ile SPK arasında önümüzdeki dönem daha sıkı işbirliği imkanlarının oluşmasına zemin hazırlayacak mutabakat zaptı imzalanmıştır. Mutabakat zaptıyla, denetim ve gözetim faaliyetlerinde bilgi alışverişinin yani sıra, düzenleme ve uygulamaların paylaşılması, eğitim, seminer vb. ortak faaliyetler düzenlenmesi gibi iki ülke sermaye piyasalarının birbirine yakınlaşmasına imkan veren hükümlere yer verilmiştir.

Ayrıca söz konusu ziyaret kapsamında, Malezya sermaye piyasalarının düzenleme çerçevesi ve uygulamalar hakkında bilgi edinilmiş, Türk Heyeti Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu, Malezya Borsası, İslami Finansal Hizmetler Kurulu, Malezya Uluslararası Finans Merkezi ve menkul kıymetleştirme konusunda uzmanlaşmış Cagamas Berhad kurumlarının yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirmiş, teknik ve hukuki işbirliği fırsatlarını değerlendirme imkanı yakalanmıştır.

Bu ziyaretin Türkiye - Malezya sermaye piyasaları arasında işbirliğini artırması ve önümüzdeki dönemde iki ülke borsaları arasında ilişkileri geliştirmesi beklenmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.