T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Birleşik Arap Emirlikleri Menkul Kıymetler ve Emtia Otoritesi (ESCA) arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı.

   İki ülke kuruluşları arasında bilgi alışverişi ve teknolojik işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen anlaşmayı ülkemiz adına Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof. Dr. A. Vedat AKGİRAY, Birleşik Arap Emirlikleri adına ise Menkul Kıymetler ve Emtia Otoritesi İcracı Başkanı H.E. Abdulla S. Al TURİFİ imzaladı.

   SPK Başkanı Prof. Dr. AKGİRAY imza töreninde yaptığı konuşmada kurum olarak dış ilişkilere yoğun önem verdiklerini ve ülkeler arası işbirliklerini artırdıklarını belirtti. AKGİRAY, Birleşik Arap Emirlikleri ile imzaladıkları bu anlaşmanın bu yönde yapılmış 27. anlaşma olduğunu vurgulayarak bu yöndeki işbirliklerinin artarak süreceğini ifade etti.

   Prof. Dr. AKGİRAY Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO) çerçevesinde yürüttükleri etkin faaliyetlere dikkat çekerek ülkemizin aynı zamanda IOSCO Gelişmekte Olan Ülkeler Komitesi toplantı ve Konferansına da İstanbul'da ev sahipliği yapmakta olduğunu belirtti.

   Birleşik Arap Emirlikleri Menkul Kıymetler ve Emtia Otoritesi İcracı Başkanı Sayın. Abdulla S. Al TURİFİ ise yaptığı konuşmada bu anlaşmanın iki ülke arasında özellikle eğitim ve bilgi alışverişi alanında güçlü ilişkileri artıracağını ifade etti.

   Kamuoyuna duyurulur.