Finans dünyası uluslararası standartlar için buluşuyor

Bağımsız Denetim Derneğinin ev sahipliğinde, Sermaye Piyasası Kurulu himayesinde gerçekleşecek "Küreselleşen Piyasalara Entagrasyonda Uluslararası Finansal Raporlama Standartları" başlıklı toplantı finans dünyasının önde gelen temsilcilerinin katılımıyla 29 Haziran'da İstanbul'da gerçekleşecek.

1 Ocak 2005 tarihinde Türkiye'de yürürlüğe girecek olan Uluslararası Finansal Raporlama Standartları İstanbul'da düzenlenecek ve finans kesimini biraraya getirecek bir toplantıda ele alınacak. Sermaye Piyasası Kurulu'nun himayesinde, Bağımsız Denetim Derneği 'nin ev sahipliğinde yapılacak "Küreselleşen Piyasalara Entagrasyonda Uluslararası Finansal Raporlama Standartları" başlıklı toplantı 29 Haziran tarihinde İş Bankası Kültür Sanat Merkezi İstanbul Salonu'nda gerçekleştirilecek.

İş dünyasının önde gelen yöneticilerinin yanı sıra, başta banka ve aracı kurumlar olmak üzere finans dünyasının tüm kesimlerini buluşturacak olan toplantı Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Abdüllatif Şener ve SPK Başkanı Dr. Doğan Cansızlar'ın açılış konuşmaları ile başlayacak. Toplantının Onur Konuğu ise Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu Başkanı Sir David Tweedie olacak ve bir sunum yapacak.

Düzenlenen panelde ise Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, TÜSİAD Şirket İşleri Komisyonu Başkanı Şadi Gücüm, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu Başkanı Bülent Üstünel, Goldman Sachs Türkiye Direktörü Mustafa Bağrıaçık, Bağımsız Denetim Derneği Başkanı Fatih Dural söz alacaklar. Panelin moderatörlüğünü İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ömer Lalik yapacak

Cansızlar: "UFRS yabancı sermayeyi çekecek"

Toplantıyı himaye eden Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Doğan Cansızlar , SPK'nın muhasebe standartlarının Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) ile tam uyum sağlama çalışmalarının tamamlandığını belirterek şunları söylüyor: "Avrupa Birliği bu sisteme geçiş hazırlığı yaparken Türkiye bunu uygulayan ilk ülkeler arasında yer alıyor. 1 Ocak 2005 tarihi itibariyle şirketler Uluslararası Finansal Raporlama Sistemi'ne göre mali tablolar hazırlayacaklar. Hazırlanan Tebliğ, finansal raporlama sisteminde önemli değişiklikler getiriyor. Bu değişikliklerin amacı, yatırımcıyı çok daha fazla bilgi sahibi kılmak. Yerli şirketlerin uluslararası mukayese yapabilir bir muhasebe sistemi ve bilançoya sahip olmaları sağlanarak, bu bu çerçevede borsada işlem gören şirket hisse senetlerine, yerli ve yabancı bireysel/ kurumsal yatırımcı ilgi ve talebinin artması hedefleniyor. UFRS uygulaması yabancı sermayenin ülkemize çekilmesi açısından da önemli bir kriterdir."

Bağımsız Denetim Derneği Başkanı Fatih Dural ise: "Türkiye 21. yüzyılın tepe kavramlarından olan "kamu fonlarının korunması" ve bunun içinde "saydamlığın oluşturulması"nın sağlanabilmesi için Avrupa Birliği ile birlikte çok önemli bir adım daha atıyor. 1 Ocak 2005 tarihi itibariyle şirketler "Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına" göre mali tablolarını hazırlayacaklar. Bu düzenleme ile Türkiye Bağımsız Denetimde dünya standartlarına ulaşıyor. Bu durum yatırımcıya gerçekleri olduğu gibi görme ve karar verme olanağını verecektir. Uygulamanın hızla hayata geçirilmesinde bağımsız denetçiler bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada büyük bir özveri ile görev yapacaklardır." diyor.

( Bilgi için: Grup 7 İletişim Hizmetleri - Zühre Kurt 0212 292 13 13 - 0533 651 73 47 )